Czym są superfoods? Które superfoods są najzdrowsze?


Superfood to marketingowe określenie na produkty, które są szczególnie bogate w składniki odżywcze i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety termin ten często jest nadużywany, co roku na rynku pojawia się nowy “superfood”, a firmy używają tego słowa do sprzedawania nowych produktów i suplementów, których niekoniecznie potrzebujemy. 

 

Jeśli jednak spojrzymy na dowody naukowe i fakty, zdamy sobie sprawę, że najzdrowsze produkty, nie muszą być ani egzotyczne i nowe, ani bardzo drogie. Oto nasza lista superfoods!

 

 

Polskie superfoods - tanie, zdrowe i lokalne

 

1. Jagody

Jagody, w szczególności te ciemne takie jak borówki są wyjątkowo smaczne, a do tego niskokaloryczne i niesamowicie zdrowe. W 100 g czarnych jagód znajduje się tylko 50 kcal, natomiast 3 g błonnika, 10 mg witaminy C i 20 mcg witaminy K.  Jednak tym co wyróżnia te owoce jest ich aktywność antyoksydacyjna. Są one królem przeciwutleniaczy wśród roślin. Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów skutecznie zmiatają wolne rodniki, czyli związki, które przyczyniają się do uszkodzeń komórek naszego ciała i przyspieszają procesy starzenia oraz przyczyniają się do chorób neurodegeneracyjnych, stanów zapalnych, a nawet nowotworów. Wysokie spożycie jagód jest szczególnie zalecane osobom starszym, z uwagi na ich pozytywny wpływ na aktywność mózgu i pamięć oraz osobom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego. Zmniejszają one stężenie utlenionej frakcji cholesterolu LDL oraz obniżają ciśnienie krwi.

 

2. Orzechy

Orzechy są świetną przekąską oraz dodatkiem do wielu potraw, oprócz atrakcyjnego smaku oferują szereg korzyści zdrowotnych. Do najczęściej spożywanych należą migdały, orzechy brazylijskie, włoskie, laskowe, pistacje oraz pekan. Wbrew pozorom orzechy ziemne (arachidowe) należą do gatunku roślin bobowatych, jednak z uwagi na podobną charakterystykę i wartość odżywczą do orzechów często są włączone do tej grupy. Badania wykazały, że mimo wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii orzechy mogą zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy a przy stosowaniu diety odchudzające sprzyjają chudnięciu ograniczając apetyt. Dobroczynny wpływ spożywania orzechów związany jest z wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, antyoksydantów, witaminę E oraz składników mineralnych tj. magnez, potas czy żelazo. Zaleca się by spożywać około 30 gramów (garść) orzechów kilka razy w tygodniu, należy jednak zwrócić uwagę by nie były to orzechy solone czy wysokoprzetworzone. 

 

3. Warzywa liściaste

Warzywa liściaste szczególnie o ciemnej zielonej barwie są bogatym źródłem folianów, cynku, żelaza, magnezu, witaminy C i błonnika. Są one szczególnie korzystne w przypadku otyłości, cukrzycy i chorób serca. Świetnie sprawdza się jako dodatek do każdego posiłku lub w formie koktajlu z uwagi na to, że wypełniają żołądek i zapewniają dużą sytość przy bardzo niskiej kaloryczności. Wyróżnia je wysoka zawartość azotanów, które sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi. Do najbardziej odżywczych zalicza się jarmuż,  którego jedna duża porcja (50 gramów) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę K, witaminę A oraz witaminę C oraz jest źródłem beta-karotenu i luteiny, które mają silne działanie antyoksydacyjne. Warzywa liściaste powinny być jedzone głównie na surowo z uwagi na to, że gotowanie może powodować duże straty wartości odżywczych. 

 

4. Czosnek

Czosnek jest niezastąpionym warzywem w kuchni o bardzo silnym aromacie, ale równie silnych właściwościach prozdrowotnych. Określany naturalnym antybiotykiem, w starożytności faktycznie używany był jako medykament. Dziś dzięki rozwojowi nauki wiemy, że czosnek cechuje się aktywnością przeciwdrobnoustrojową, przeciwgrzybiczą oraz antyoksydacyjną, obniża poziom lipidów we krwi oraz działa antyagregacyjnie, tzn. zapobiega powstawaniu zakrzepów. Czosnek może również wpływać na stan naszego układu odpornościowego – działając immunomodulująco. To działanie zawdzięczamy zawartym w czosnku siarkowym związkom chemicznym tj. alliina i metyloalliina i ich pochodnych. Alliina nie jest jednak związkiem biologicznie aktywnym. By czosnek był efektywny musimy go rozdrobnić, na skutek miażdżenia wydzielony zostaje enzym alliinaza, który przekształca alliinę w aktywną allicynę. Prócz niej czosnek jest bogaty w cynk, mangan, miedź, selen, jod oraz polifenole. 

superfood

Źródła:
https://academic.oup.com/jn/article/136/3/713S/4664279
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/77697,czosnek-ogrodowy
https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cnf/2005/00000001/00000001/art00008
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/190801,czarna-jagoda
https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/health-benefits-of-nuts-potential-role-of-antioxidants/73C2B58F9AE6CC08786078548018E30D
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/200879,orzechy
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814615300558