Koronawirus. Nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasów

Kiedy wprowadzane są zakazy wstępu do lasów?

Jak podaje oficjalna strona Lasów Państwowych:

„Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich – gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie. Zawsze robi to, aby chronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom.”

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśnictwo może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeśli:

  • drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom – np. w lesie, w którym przeszedł huragan, nadłamane drzewa stanowią dla ludzi duże zagrożenie;
  • występuje duże zagrożenie pożarowe – aby człowiek nie wywołał w lesie pożaru;
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna (np. opryski preparatami chemicznymi).

Nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasów z powodu koronawirusa - do odwołania

Obecnie znaleźliśmy się w specyficznej sytuacji społecznej. Jak podkreślają eksperci, walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa powinniśmy podjąć na wielu frontach. Chociaż do tej pory lasy kojarzyły nam się ze spokojem i względną izolacją, ostatnio pojawia się w nich coraz więcej spacerowiczów. Według naukowców stwarza to realne ryzyko związane z przenoszeniem wirusa, a nadleśnictwa już teraz decydują się na wprowadzanie zakazów wstępu do lasu. Taki zabieg umożliwia nowa ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Taka informacja pojawiła się na stronie internetowej Nadleśnictwa Brzesko:

Takie zakazy obowiązują już w większości lasów małopolski i wprowadzane są przez nadleśnictwa innych województw. Do tej pory [stan na 21.03.2020] zakaz wstępu do lasu wydało 17 z 420 nadleśnictw funkcjonujących w Polsce.

AKTUALNA MAPA ZAKAZÓW WSTĘPU DO LASU

Do 500 zł mandatu za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu. Eksperci apelują o rozwagę

Eksperci apelują o zachowanie odpowiedzialnej społecznie postawy i stosowanie się do wydawanych zaleceń. W obliczu zagrożenia epidemią najrozsądniej jest unikać potencjalnego kontaktu z większą ilością osób i znaleźć w tym okresie alternatywne metody aktywnego spędzania czasu – w domu,  np. przy pracach domowych lub zabawie z członkami rodziny i pupilami. Zgodnie z treścią ustawy o lasach za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Dodaj komentarz