Rząd ogłasza stan epidemii w Polsce w związku z koronawirusem. Zajęcia szkolne odwołane do Wielkanocy

Rząd ogłasza stan epidemii w Polsce w związku z koronawirusem

Nowych przypadków COVID-19 przybywa wykładniczo, a na dzień 23.03 w Polsce jest już 649 osób ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem. Na piątkowej [20.03] konferencji prasowej premier rządu Mateusz Morawiecki poinformował o konieczności zaktualizowania stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Łukasz Szumowski wraz z ministrem spraw wewnętrznych podpisali w porozumieniu z premierem dokument wprowadzający w Polsce stan epidemii. Czym jest stan epidemii i jakie uprawnienia daje służbom państwowym?
 
 

Ograniczenia na czas epidemii koronawirusa

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na czas epidemii może zostać wprowadzone:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych – uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

Z powodu koronawirusa zajęcia szkolne odwołane do Wielkanocy

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii przedłużono zawieszenie funkcjonowania placówek oświaty do Świąt Wielkanocnych. Jak przekonują przedstawiciele rządu, taka decyzja ma pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem. Już teraz zdecydowana większość szkół pracuje w trybie e-learningowym. Sytuacja jest jednak nowa i cały czas trwają prace nad udoskonaleniem systemów informatycznych i dostosowaniem programów nauczania.

Dodaj komentarz